MÜZELER

Bigalı Atatürk Evi ve Müzesi

“Çamyayla” ve “Boğalı” adları ile de anılan Bigalı köyü ve çevresi Nisan 1915’te 19’uncu Tümen’e karargâh olmuştur. Bu esnada Mustafa Kemal Atatürk’ün misafir olarak kaldığı sonradan ise “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak anılan ev, Tarihî Alan’ın önemli ziyaret noktalarından biri haline gelmiştir.
Atatürk Evi zemin artı bir  kattan oluşmaktadır. 1973 yılında müze haline getirilmiş olan yapı uzun yıllar bakımsızlık ve yanlış kısmi müdahaleler nedeniyle yıpranmış; ayrıca geçirmiş olduğu depremlerin etkisi ile yapısal sorunlar oluşmuştur.
Gelibolu Tarihi Alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonunun 21.04.2016 tarih ve 218 sayılı kararı ile onaylanmış olan projeler doğrultusunda Şubat 2017 tarihinde Restorasyon uygulama çalışmalarına Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından başlanmış olup 10 Ağustos 2018 tarihinde tamamlanarak   Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir.
Modern müzecilik anlayışına uygun aydınlatma, güvenlik, vitrin uygulamaları ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Muharebelerine katılımı, görevi’ faaliyetleri kronolojik olarak anlatılmakta gerçeküstü mankenler ile Çanakkale Muharebeleri planını gösteren canlandırma mevcut olmakla birlikte   Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları sergilenmektedir.

 

Kış Dönemi: 09:00 - 17:00,

Yaz Dönemi: 09.00-19.00

Her gün ziyarete açık ve ücretsizdir.
Kovid-19 tedbirleri kapsamında alınan önlemler neticesinde ziyaret saatlerinde değişiklikler olabilir.
Lütfen güncel ziyaret saatleri için duyurulardan veya Başkanlıktan bilgi edininiz.