YAYINLARIMIZ
YAYINLARIMIZ
Tarihin Akışını Değiştiren Savaş ÇANAKKALE 1915
Çanakkale harekâtının fikir babası Churchill’e göre, zırhlıların büyük topları karşısında Türk askeri cepheden hemen kaçacaktı. Gelişmeler hiç de müttefiklerin bekledikleri gibi olmadı. Cepheden kaçacağı düşünülen Türk askeri, gerek deniz, gerekse kara savaşlarında ülkesini kahramanca savundu. Savaşı kaybeden İtilaf devletleri, aldıkları yenilginin utancını da yanlarından taşıyarak, Çanakkale’den geri çekildiler. Kısa sürede bitirmeyi umdukları savaş dört yıl sürdü. Türk Milletinin Çanakkale’de verdiği mücadele ve tarihin akışını nasıl değiştirdiği anlatılmaktadır.
Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda Geçmişten Günümüze Kalan MEZARTAŞLARI VE KİTABELER
Eceabat merkez ve Eceabat’a bağlı (terk edilmiş köy yerleşimleri de dahil olmak üzere) 14 köyde toplamda 800 mezar taşı ve 65 kitabenin Osmanlı Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarımının yapıldığı bu kitapla yaklaşık 650 yıllık tarihin öyküsü gelecekle buluştu.
10 Ağustos 1915 CONKBAYIRI SÜNGÜ HÜCUMU
Anafartalar Grup Komutanı Kur. Alb. Mustafa Kemal'in yönettiği Türk ordusunun 10 Ağustos 1915'teki muhteşem zaferiyle sonuçlanan 10 Ağustos Anafartalar Zaferi'nin önemini anlatmaktadır.
TARİHİ ALAN REHBERİ
Ülkemizin bölgesel turizm tanıtımını güçlendirmek amacıyla hazırlanan “ Tarihi Alan Rehberi” adlı cep kitapçığında Tarihi Alan’ın kültürel ve tarihi önemini bütün gerçekleriyle gözler önüne seren 108 noktası ile birlikte bölgenin coğrafi özellikleri de anlatılmaktadır.
ESKİ ÇAĞDAN GÜNÜMÜZE ÇANAKKALE MUHAREBE ALANI Başkanlığımızca, Alan Kılavuzlarının eğitimi için hazırlanan ders kitabıdır.
HARP CERİDELERİNE GÖRE ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA 27. ALAY (I-II-III CİLT)
Çanakkale Savaşları başlamadan evvel muharebe alanında bulunan ve muharebeler nihayete erene kadar cephede savaşan bir birlik olarak 27. Alay, cephede kilit öneme sahip birlikler arasında öncü konumdadır. Gerek 25 Nisan 1915 tarihindeki ilk müdahalesi gerek 6-9 Ağustos 1915 tarihindeki rolü gerekse Gelibolu Yarımadası tahliye edilirken ki gözetleme raporları oldukça önemlidir. Çanakkale Savaşları’nın 27. Alay gibi stratejik ve tarihi öneme sahip bir askeri birliğin muharebedeki rolü resmi harp ceridesi kullanılmak suretiyle 3 cilt halinde okuyucuya sunulmuştur.
KİLİTBAHİR KALE MÜZESİ KATALOĞU
Mimarî kurgusu ile Osmanlı kaleleri arasında özgün bir yere sahip olan Kilitbahir Kalesi, bugün kale müze olarak tarihe şahitlik yapmaktadır. Başkanlığımız, bu mirasımızın yurt içinde ve yurt dışında geniş kitlelere ulaştırılması ve tanıtılmasında öncü bir rol üstlenmektedir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan tanıtım kataloğudur.
BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YER: GELİBOLU
Alanda düzenlenen törenler, Çanakkale Savaşları ile ilgili açılan sergiler ile tarihi ve güncel görsellerlerin yer aldığı İngilizce ve Türkçe dilde hazırlanan tanıtım kitapçığıdır.
2020 YILI MASA VE DUVAR TAKVİMLERİ
Başkanlığımızın ve Çanakkale Savaşları'nın bilinirliğini arttırmak; aynı zamanda Çanakkale Savaşları konusunda farkındalık kazandırmak amacıyla 365 sayfadan meydana gelen ve her sayfasında Çanakkale destanını anlattığımız “Çanakkale Muharebeleri” adlı masa ve duvar takvimimiz her yıl güncellenerek yayımlanmaktadır.