menü

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILINDA SEDDÜLBAHİR KALESİ’NE İTALYA’DAN ÖNEMLİ ÖDÜL.

20 Mart 2024 Çarşamba

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILINDA SEDDÜLBAHİR KALESİ’NE İTALYA’DAN ÖNEMLİ ÖDÜL 

ULUSLARARASI DOMUS RESTORASYON ve KORUMA ÖDÜLLERİNDE KISA LİSTE ÖDÜLÜ SEDDÜLBAJİR KALESİ’NİN

25 yıl süren araştırma, belgeleme, projelendirme ve uygulama çalışmalarının son sekiz yılında proje yürütücülüğünü üstlenen Tarihi Alan Başkanlığını ilk master projesi olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılında tamamlanarak ziyarete açılan Seddülbahir Kalesi’ne İtalya’dan önemli bir ödül geldi.  

Ferraro Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından 2010 yılından itibaren Mimarlık alanında bilim camiası tarafından belirlenen koruma ilkelerini bilinçli olarak yorumlayan ve uygulayan, çağdaş ifade biçimlerinden yararlanan önemli projelerin değerlendirildiği Uluslararası Domus Restorasyon ve Koruma Ödülleri’nde farklı ülkelerden 176 başvuru arasından Kısa Liste Ödülü’ne layık görülen Seddülbahir Kalesi Projesi adına törene Proje Bilimsel Danışma Kurulu Üyelerimiz Prof. Dr. Lucienne Şenocak ve Dr. Öğretim Üyesi Gülsün Tanyeli ile birlikte Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Restorasyon ve Yapım Uygulamaları Koordinatörü Mustafa Kafkas Dereli katıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nden öğretim görevlilerinin yanı sıra farklı disiplinlerden yüzlerce bilim insanı ve uzmanın katkıları ile sonlandırılan proje ile Seddülbahir Kalesi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından ülkemizin taşınmaz kültür varlığı envanterine yeniden dahil edildi.

 

Umuyoruz ki bu ödül nicelerinin öncüsü ve habercisi olacaktır