MENÜ

Çanakkale Tarihi Alan Fotoğraf Yarışması Başlıyor

16 Haziran 12:00:00 Tarihi Alan

FOTOĞRAF YARIŞMASI

 Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen düzenlenecek olan fotoğraf yarışması ile Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’nın yaşandığı coğrafyanın, tarihi, kültürel, manevi değerleri ile doğal dokusunun tanıtılması ve görsel değeri yüksek fotoğraflarla gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmaktadır. Ulusumuzun kahramanlık destanının yazıldığı ve her noktası şehit kanları ile sulanmış olan Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nın; fotoğraf sanatının yaygın ve etkili gücü aracılığı ile tanıtılması, elde edilecek görsel materyallerin gelecek kuşaklara aktarılmasının yanı sıra, fotoğraf sanatının desteklenmesi öncelikli amacımızdır.

 

YARIŞMANIN KONUSU

 Başkanlığımızın idaresi altında bulunan alanlarda, Çanakkale Muharebelerinin yaşandığı kara, hava, deniz (su altı-su üstü) temalı unsurları içinde barındıracak şehitlikler, abideler, anıtlar, müzeler, kaleler, tabyalar, savaşın yaşandığı mekânlar, yerleşim alanları, koylar, doğal alanlar, resif alanları, batıklar, yabancı mezarlık ve anıtlar ile belirtilen alanlardaki günlük yaşantıya dair hikayeleri konu alan fotoğraflar bu yarışmanın konusudur. Bu alan, Eceabat ilçe merkezi ve köyleri ile Tarihi Alan sınırları dışında kalan gayri meskûn alanların bir bölümünü kapsamaktadır. (Bu alan dışında kalan Akbaş Şehitliği, Anadolu Hamidiye Tabyası, Çimenlik Kalesi, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi, Hasan Mevsuf Şehitliği, Kumkale Şehitliği, Orhaniye Tabyası, Nara Burnu Kalesi ve Şehitliği, Çanakkale Merkez Hastanesi, Hastane Bayırı Şehitliği, Barbaros Şehitliği, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkında çekilecek fotoğraflar da yarışma kapsamında değerlendirilecektir.)

 

YARIŞMA KATEGORİSİ

1. Kategori: Genel Dijital (Sayısal) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar kabul edilecektir (Renkli veya Siyah Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.). Havadan insanlı veya insansız araçlarla çekilmiş fotoğraflar bu kategoride değerlendirilmeye alınmayacaktır.

 2. Kategori: Havadan Drone ya da diğer hava araçları ile çekilmiş olan ditital (sayısal) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar değerlendirilecektir. (İnsanlı veya insansız hava araçlarının (Drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.)

 

YARIŞMA TAKVİMİ

 Son Katılım Tarihi : 15 Eylül 2023 Cuma Saat 23.00 (TSI)

 Seçici Kurul Toplantı Tarihi : 22 Eylül 2023 Cuma

 Sonuç Bildirim Tarihi : 25 Eylül 2023 Pazartesi

 Ödül Töreni ve Sergi : Daha sonra duyurulacaktır.

 

 ÖDÜL VE SERGİLEMELER

  1. Kategori:

 Genel TFSF Altın Madalya + 20.000 (yirmibin) Türk Lirası

TFSF Gümüş Madalya + 15.000 (onbeşbin) Türk Lirası

 TFSF Bronz Madalya + 10.000 (onbin) Türk Lirası

 Seyit Onbaşı Kurum Özel Ödülü: 8.000 (sekizbin) Türk Lirası

TFSF Mansiyon (3 Adet): 5.000 (beşbin) Türk Lirası (Kişi başı)

Jüri Özel Ödülü: 3.000 (üçbin) Türk Lirası

 Sergileme (en fazla 30 adet): 1.000 (bin) Türk Lirası

 

Not: Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi’nin en simgesel isimlerinden biri olduğu için ödüllerden biri ona ithaf edilmiştir. Tarihi Alanda çekilmiş olan ve Çanakkale ruhunu en iyi anlatan fotoğraflardan birine kurum temsilcisi tarafından verilir.

 

  1. Kategori:

Havadan TFSF Altın Madalya + 20.000 (yirmibin) Türk Lirası

TFSF Gümüş Madalya 15.000 (onbeşbin) Türk Lirası TFSF

 Bronz Madalya + 10.000 (onbin) Türk Lirası

 TFSF Mansiyon (3 Adet): 5.000 (beşbin) Türk Lirası (Kişi başı)

 

 * Ödül ve sergileme dışında düzenleyici kurum yarışmaya gönderilen fotoğraflardan en az sergileme bedeli karşılığında satın alabilir.

2023-036-ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI.pdf

2023-036 Yarışma Onay Evrakı.pdf

2023-036 tfsf onay belgesi ulusal .jpg
 

2023-036-logo-canakkale.jpg