MENÜ

Anadolu Hamidiye Tabyası Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi

Sesli Rehber
Sanal Gezi

Çanakkale’nin geçilmez duvarları

 Anadolu Hamidiye Tabyası Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi, farklı etkinliklere uygun geniş rekreasyon alanıyla sizi tarihte bir yolculuğa çağırıyor.

 Boğaz’ın güvenliğinin sağlanması amacıyla 1890’ların başında Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılan tabya, sahip olduğu topların niteliklerinden dolayı Çanakkale Boğazı’nın en güçlü savunma yapılarından biri olarak kabul edilir. 18 Mart 1915’te itilaf donanmasının başlıca hedeflerinden biri olan Anadolu Hamidiye Tabyası, Çanakkale Muharebeleri sırasında topçu birliklerinin karagahı olarak kullanılmıştır.

 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen Anadolu Hamidiye Tabyasını oluşturan bonetler, müze olarak hizmet vermektedir. Tabya etrafında oluşturulan 104.609 metrekarelik rekreasyon alanında Tarihi Alan’daki birçok anıtsal yapının minyatürleri ya da Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan tayyare modelleri eşliğinde tarihin içinde bir yolculuk sizleri bekliyor.

 Anadolu Hamidiye Tabyası Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi’nde, Çanakkale’de kazanılan zaferin yanı sıra 1.Dünya Savaşı ve bu savaşın 20. yüzyıla etkileri farklı sergileme uygulamaları ile ziyaretçiye aktarılır.