MENÜ

Namazgah Tabyası Müzesi

Sesli Rehber

18 Mart 1915 Boğaz Muharebesi’ni dakika dakika yeniden yaşayacaksınız.

Çanakkale Boğazı tarih boyunca İstanbul’a açılan bir kapı olarak görülmüş ve savunma hattı Çanakkale’den başlatılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren Boğaz’ın iki tarafına karşılıklı konumlandırılan savunma yapılarının en önemlilerinden biri Namazgâh Tabyası’dır.

Boğaz’ın en dar noktasına hakîm durumda inşa edilen tabyaya, isminin, geniş avluda askerlerimizin bayram ve cuma namazlarını birlikte kılması nedeniyle verildiği bilinmektedir. 18 Mart 1915 tarihinde yoğun bombardımana maruz kalan yapının restorasyonu 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılmıştır. İtilaf zırhlılarından atılan top mermilerinin tabyada oluşturduğu tahribatın izlerini görmeniz o gün yaşanan olayları anlamanızda yardımcı olacaktır. Tabyanın merkezinde bulunan bonet içerisindeki müzede, Namazgah Tabyası’nın tarihçesinin yanı sıra 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’nda kazanılan zaferin öncesi ve sonrası detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Her iki tarafın askerlerine ait savaş objeleri ve gündelik eşyaları sergi alanında bulmanız mümkündür.