BAŞKANIN MESAJI
BAŞKANIN MESAJI

Günümüze kadar gelen savaşların çoğu mutlaka Harp tarihindeki yerini aldı; fakat bunların hiçbiri toplumların hafızalarında Çanakkale Muharebeleri kadar yer etmemiştir. İçinde bulunduğu 20. yüzyılın tüm uluslar katında dengelerini değiştiren ve ardından gelen yüzyıla yön veren Çanakkale Muharebeleri gerçekleştiği bu yüce topraklarda adeta her noktaya sirayet etmiş, unutulmaz izler bırakmıştır. 1915’te Gelibolu Tarihi Alanı’nda ortaya koyduğumuz bu şanlı direniş, bizler adına yepyeni bir ulusal kimliğin ve haklı gururun doğmasına vesile olmuştur. Burada can pahasına verilen mücadelede toprağa verdiğimiz her bir nefer, uluslararası barışın adeta timsalleri olmuşlardır.

Gerçek bir ibret vesikası olan ve milletimiz için de bir övünç destanı olan Çanakkale Zaferi, Seddülbahir’den Anafartalar’a kadar verilen özgürlük mücadelesinin en güzel örneği olarak tarihimizdeki yerini almıştır.

Çanakkale Zaferi, Mehmet Akif Ersoy’un ifadesiyle ancak Bedr’in Aslanları’nın geçebileceği bir şan ve şerefe sahip olan ve Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal [Atatürk]’in askerlerine “savaşmayı değil ölmeyi emrettiği”, Osmanlı coğrafyasının dört bir yanından gelen neferlerin kendisini vatan için siper ettiği destansı bir mücadeledir.

Bu müstesna zafere tanıklık eden 100 km kıyı şeridine sahip 335.000 dönümlük alan 42 yıldır Milli Park statüsünde korunmuştur. 2014 yılında gerçekleştirilen kalkınma hamlesiyle bu alanın yeni nesillere aktarılabilmesi için sarf edilen çabaların daha verimli ve koordineli yürütülmesi, alınan neticeler ile hedefler arasında arzu edilen uyumun daha çabuk ve üst seviyede temini amacıyla Gelibolu Tarihî Alanı adını almıştır.
Alanda cephe, siper, sahra hastanesi, şehitlik ve mevzi gibi savaş mekânlarının restorasyonunu gerçekleştirmek, bu mekânlarda 1915’te yaşanan olayları aslına uygun olarak anlatmak ve tüm bunları tamamlayıcı olarak belgesel, drama, canlandırma, kitap gibi her türlü görsel ve işitsel eseri üretmek suretiyle alanı bir açık hava müzesi olarak ziyarete sunmak amacıyla da Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı kurulmuştur.
Tarihî öneminin yanında doğal güzellikleri ile de öne çıkan Gelibolu Tarihî Alanı’nın üçte ikisini oluşturan orman alanlarının korunması için ilgili bakanlıklarca yürütülen hizmetler devam ederken bu hizmetlerde iş birliği sağlanması ve alanın bünyesinde barındırdığı gazi köyler halkının kalkınmasına yönelik faaliyetlerin teşvik edilmesi de Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığının sorumlulukları arasına eklenmiştir.
Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığının kuruluş amacına uygun olarak alanda gerçekleştirilen; “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Töreni, 24-25 Nisan Çanakkale Kara Muharebeleri’ni Anma Töreni, 10 Ağustos Anafartalar Zaferi Töreni gibi uluslararası düzeyde etkinliklere ek olarak 3 Kasım İlk Şehitleri Anma Programı, 9 Ocak İtilaf Devletlerinin Gelibolu Yarımadası’nı Tahliyeleri Seddülbahir Töreni, 1 Aralık Seyit Onbaşı Anma Programı, 4 Mart Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş Anma Töreni” gibi etkinlikler ile nispeten daha az bilinen kahramanlık öykülerini açığa çıkarma noktasında farkındalığı artırma adımları atılmaktadır. Bu etkinliklere ek olarak; alanın manevi değerlerinin korunmasında bir mahzuru bulunmayan Çanakkale Bisiklet Turu, Gelibolu Maratonu, Uluslararası Truva Kısa Film Festivali gibi çeşitli program ve etkinlikler paydaş kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde her geçen gün çeşitlendirilmekte ve geliştirilmekte, böylelikle bölgede turizmin mevsimsizleştirilmesi, hizmet sektörünün niteliksel ve niceliksel gelişimi ile gazi köyler halkının kalkındırılması hedeflenmektedir.

Büyük mücadele vererek şehadet mertebesine erişen ancak zaman içerisinde mezarları dâhi kaybolan vatan evlatlarının kabristanlarının bilimsel veriler ışığında açığa çıkarılması ve bu alanların milli ve manevi değerlerimize uygun olarak ihyası noktasında üniversiteler, belediyeler, STK’lar ve özel sektör temsilcileri ile kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir.

Tabyalar, şehitlikler, anıtlar ve kalelerde restorasyon çalışmaları hassasiyetle yürütülürken alanın altyapı ihtiyacından çevre düzeni çalışmalarına, güvenliğinden temizliğine her alanda gerçekleştirilen faaliyetler Başkanlıkça yürütülmektedir.
Alan Başkanlığı olarak, her yıl daha fazla ziyaretçiye ulaşmak ve ziyaretçilerimizin bu kutlu mücadelenin verildiği mevzileri ziyaret ederek manevi bir arınma ve farkındalık yaşamalarını sağlamak istiyoruz. Lakin Çanakkale’deki ecdadımızın en büyük korkusu anılarında da ifade ettikleri üzere “unutulmak”… O nedenle ziyaretçilerimizi tüm cephe hatlarında, ömrünü milletinin kurtuluşuna adamış olan askerlerimizin gerçek çarpışma mevzileri olan özellikle Seddülbahir, Arıburnu ve Anafartalar olmak üzere tüm Gelibolu Tarihî Alanı’nı görmeye, hissetmeye ve hatırlamaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle kahraman neferlerimizin nezdinde bu şanlı mücadelenin manevi yönünün canlı kalması ve nesilden nesile aktarılmasını için çalışacağımızı, kültürel mirasımızın her daim koruyucuları olacağımızı bir kez daha hatırlatarak; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

İsmail KAŞDEMİR
Çanakkale Savaşları
Gelibolu Tarihi Alan Başkanı